Arkadiusz Kałużyński Brak komentarzy

„Sprawa Zwilling’a”

    W trakcie przeprowadzanej ekshumacji żołnierzy niemieckich na starym cmentarzu w Koźlu przy szczątkach jednego z żołnierzy znaleziono destrukt karabinu MG 81 Z.

O znalezisku zostały powiadomione odpowiednie służby, ponieważ również znajdowała się tam amunicja został wezwany patrol saperski, który zabezpieczył znalezisko. Destrukt broni został zabezpieczony przez policję.

Po przeprowadzeniu odpowiednich czynności, decyzję o losach znaleziska podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu o przekazaniu w depozyt kozielskiemu muzeum w trakcie organizacji.

Przekazanie nastąpiło w Komisariacie Policji  w Koźlu na ręce dyrektora  Bolesława Bezega, który następnie przekazał na ręce członków Kozielskiego Stowarzyszenia EXPLORATOR w celu przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich. Wszystkie te czynności zostały wykonane na koszt stowarzyszenia.

    Flugzeugmaschinengewehr MG 81)  kalibru 7,92mm opracowany przez zakłady Mauser Werke AG w 1938 roku. Używany był przez Luftwaffe podczas II wojny światowej jako uzbrojenie obronne na ruchomych i stałych stanowiskach strzeleckich większości bombowców i samolotów obserwacyjnych         – zamiast wycofanych w 1940 MG 15 i MG 17.

Znaleziony egzemplarz nosił rozszerzenie Z, co oznacza Zwilling (bliźniak). Dwa sprzężone takie same modele pod jedno urządzenie spustowe.

Jako uzbrojenie stałe MG 81 mógł być przeładowywany elektropneumatycznie. Była to broń uruchamiana krótkim odrzutem lufy, chłodzona powietrzem, z zamkiem ryglowanym przez obrót.

Stopniowo zastępowany przez skuteczniejsze uzbrojenie o większym kalibrze trafił na uzbrojenie wojsk naziemnych, gdzie w wersji MG 81Z używany był jako karabin przeciwlotniczy. Ogólnie wyprodukowano ponad 46 000 sztuk tego karabinu z czego 33 164 w wersji MG 81Z.

 

Opracowanie:

Krzysztof Ligenza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *