Nekropolia powstała w roku 1814 we wsi Dębowa (gmina Reńska Wieś ). Jej powierzchnia wynosiła 0,28 ha.
Zgodnie z nakazami religii cmentarz wybudowano poza obszarem miasta. 24 maja 1814 roku ministerstwo poprzez Wydział Policji i Deputowanych we Wrocławiu nakazało gminie żydowskiej przygotować plac pochówku, jako że transport zwłok ponad jedną milę był niedozwolony.
11 listopada gmina żydowska odkupiła od gminy działkę o powierzchni 104 prętów kwadratowych (1 pręt kwadratowy = 18,66m2 -rolna miara powierzchni). W 1822 roku wybudowano tam kaplicę cmentarną. Cmentarz powiększono 7 marca 1864 roku o powierzchnię 80 prętów kwadratowych, odkupując przyległą do niego ziemię uprawną. W tym samym roku postawiono nowy płot, a w 1875 roku wybudowano studnię.
W okresie II Wojny Światowej cmentarz został częściowo zniszczony przez Niemców. W 1948 roku w ramach odniemczania dopełniono dzieła zniszczenia i usunięto z nagrobków większość niemieckich inskrypcji.
Dziś już niewiele pozostało po cmentarzu. Gdzieniegdzie w zaroślach można zauważyć tylko resztki dawnej zabudowy.
Wydaje się że nekropolia skazana jest na zapomnienie… Pamiętajmy, ze warto wracać do przeszłości, aby dawne dzieje naszego miasta nie poszły w zapomnienie.
Arkadiusz Kałużyński, w oparciu o: Romuald Żabicki – Z kart znanej i nieznanej historii miasta Koźla, Kędzierzyn-Koźle, 2006; Internet; Źródła własne. Foto: archiwum – A. Kałużyński.