Arkadiusz Kałużyński Brak komentarzy

Zwany także Minorytów, dziś kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowa kościoła wraz z przylegającym klasztorem w przedziale lat 1751-1753 wg. Projektu J.Heinze . W roku 1807 podczas oblężenia miasta przez wojska napoleońskie w klasztorze urządzono szpital wojskowy; a w jednej z cel także aptekę, która funkcjonowała do roku 1815. 26 lutego 1807 w jedną z klasztornych cel trafiła bomba. Po zajściu tym kuracjusze chronili się w piwnicach i dolnych chodnikach klasztoru.
Kolejnym ciosem dla klasztoru była sekularyzacja*. Od ów momentu kościół był coraz uboższy; w końcu 9 marca 1811 roku skonfiskowano pozostałe srebrne przedmioty i zamknięto kościół który wkrótce przejęty został przez pruskie władze państwowe. W roku 1817, w nocy Minoryci pochowani w podziemiach musieli opuścić miejsce spoczynku. Trumny przewieziono sześciokonnym wozem artyleryjskim na cmentarz cywilny. Kolejnym ciosem dla klasztoru była sekularyzacja*. Od ów momentu kościół był coraz uboższy; w końcu 9 marca 1811 roku skonfiskowano pozostałe srebrne przedmioty i zamknięto kościół który wkrótce przejęty został przez pruskie władze państwowe. W roku 1817, w nocy Minoryci pochowani w podziemiach musieli opuścić miejsce spoczynku. Trumny przewieziono sześciokonnym wozem artyleryjskim na cmentarz cywilny.

Kościół przeznaczony kolejno na komendanturę Landwery* i arsenał zbrojownię. W użytkowaniu wojska do roku 1919. W 1926 roku wykupiony od państwa przez parafię katolicką; wyremontowany przez księdza proboszcza J. Ferche za ponad 100 000 marek. Poświęcenie kościoła miało miejsce 20 maja 1930 roku.

Kościół barokowy, jednonawowy z dachem siodłowym. Prezbiterium jednoprzęsłowe, zamknięte ścianą prostą za którą jest przedsionek do dwóch prostokątnych zakrystii. Okna umieszczone we wnękach, chór muzyczny wsparty na arkadach filarowych. Na sklepieniu nawy piękna polichromia* ukazująca scenę biblijną

Wymiary: długość-26 metrów, szerokość-10 metrów. Mury mają grubość 2 metrów. Od strony podwórza klasztornego znajdują się 3 okna, od strony ulicy garncarskiej jest ich pięć.

Na frontowej ścianie widoczne puste wnęki z postumentami – prawdopodobnie stały tam figury św. Barbary i św. Franciszka.

Dziś kościół należy do parafii pw. Św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, obecnie jest remontowany.


*SEKULRYZACJA- przejście spod władzy kościelnej pod władze świecką.

*LANDWERA- (niem. Landwehr, od Land – ziemia, kraj i Wehr – obrona, ‚obrona krajowa’), kategoria obowiązku wojskowego drugiej kolejności i jednostki wojskowe tzw. drugiej kolejności formowane w XIX i XX w. W 1813 roku w Prusach nazwa przyjęta dla „pospolitego ruszenia” formowanego przez okręgi wojskowe w celu wykonywania zadań pomocniczych na froncie. W 1814 jako wojska zapasowe, do których powoływano osoby podległe obowiązkowi wojskowemu.

* POLICHROMIA- wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych


Arkadiusz Kałużyński, w oparciu o: Romuald Żabicki – Z kart znanej i nieznanej historii miasta Koźla, Kędzierzyn-Koźle, 2006; Internet; Źródła własne. Ilustracje z archiwum – A. Kałużyński, K. Ligenza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *