Arkadiusz Kałużyński Brak komentarzy

PKO

PKO Towarzystwo Pożyczkowo-Kredytowe, obecny Bank PKO, znajdujący się przy ul. Łukasiewicza (dawna Rogauer Straße). Zostało założone w 1860 roku przez żydowskiego kupca Juliusa Epstein. Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku.

pko

Poczta

Urząd pocztowy wybudowany w 1888 roku. Po I wojnie światowej w pobliżu urzędu dobudowano stację transmisyjną, a w latach 20 poczta przejęła również transport osobowy na terenie powiatu.

poczta

Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicki poświęcono w 1788 roku, w latach 20 XXw. Wzniesiono wieżę z dzwonami. Ciekawostką jest to, iż w projekcie brał udział znany pruski architekt Langhansa, autora projektu Bramy Brandenburskiej. Kościół znajdował się na terenie obecnego placu manewrowego firmy przewozowej Veolia.

kosciol-ewangelicki

Zniszczony został w trakcie działań wojennych w 1945, a resztę dokonała administracja komunistyczna.


Mosty

Pierwsze wzmianki o przeprawie na Odrze, na której pobierano opłaty pochodzą z XVI w. W 1885 roku poddano go rozbudowie. Most ze stalową nadbudową, chodnikiem z dębowych belek i jezdnią wykończoną strzegomskim granitem oddano do użytku przy wtórze orkiestry 15.11.1885r.

most

W trakcie działań wojennych most w 1945 roku 18 marca o godzinie 2 w nocy został wysadzony w powietrze.


Gimnazjum

14 kwietnia 1887 roku poświęcono nowy budynek Szkoły Ludowej. Budynek mieścił 19 klas. Była to szkoła wielowyznaniowa, uczęszczało do niej w tym czasie 631 uczniów, w tym 370 wyznania katolickiego, 185 protestanckiego i 76 żydowskiego.

gimnazjum

Ciekawostką jest również to, że jednym z nauczycieli był autor książki opisującej dzieje Koźle na tle wojen śląskich, Hans Aleksander. Budynek nadal pełni funkcję edukacyjną jako Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich mieszczące się przy ul. Piramowicza (dawna Schulstraße).


Krzysztof Ligenza

Źródło: „Kiedy miasto przestało być twierdzą…”,J. Gröger, Heilbad 2005. „Spaziergang durch die Vergangenheit der Stadt Cosec O/S”, H. Probe, Weltzar 2007. “Koźle w starej fotografii”,K. Ligenza, Opole 2006

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *